Další projekty ::   [ LogaOnline.cz ] ::   [ Market-hall.cz ] ::   [ Game-hall.cz ] ::
:: HLEDEJ ::
 
:: MENU ::
 
:: HRÁČSKÝ SLOVNÍK
 
:: REKLAMA ::

 
 
:: TOP-LIST ::

TOPlist 
 SETTLERS III
Důvodem pro zařazení návodu na tuto poněkud již starší hru je, že někteří mí přátelé si nevěděli v určitých místech rady, případně jim má i objasnit jak se například přepravuje zboží vodní cestou. Takže tady je již zmiňovaný návod !

Základ
Základem hry je rychlá a pružně fungující ekonomika. Proto by jste měli mít dostatek staviva(pro každou z ras vysvětlím později) a vojáků. Dále je nutné stavět na sobě závislé budovy blízko sebe. Lesník ®dřevorubec ® pila; farma ® mlýn/prasečí farma ® mlýn/řezník(přičemž na každé odvětví potřebujete 1 farmu) atd. Pamatujte, že je vždy důležité budovy na sobě závislé stavět do páru. U jídla, potřebného pro horníky, stačí jen jedno odvětví od ryb, chleba, masa a rýže, které v pohodě zasytí 3 horníky každé ze surovin. Přičemž nedoporučuji měnit nastavení rozesílání jídla mezi horníky, protože po postavení vytěží 8 surovin bez jídla, a když ještě farmář nic nesklidil a vy potřebujete rudu, postačí na krátkou dobu rybář(zato toho moc ale nevytěží). Uhlí je obzvlášť důležité, jelikož ho potřebuje tavič, zlatník, zbrojíř a nástrojář.Zde doporučuji postavit 3 uhlíře (za předpokladu, že tyto budovy nestavíte dvakrát čí vícekrát), kteří to v pohodě zvládnou. Všechny 4 budovy postavte nejblíže těžišti , ať ti to chudáci nemají daleko. Lidé jsou velice důležití na přenos věcí, specializaci a rekrutování vojáků. Držte tedy počet volných človíčků nad nulou! Zprvu postavte postupně 3 malé rezidence, 2 střední rezidence a na závěrečnou ofenzívu pár velkých rezidencí. Rezidence nebourejte do té doby, než nebudete mít patřičné množství vojáků odpovídající rezidenci(jestliže zbouráte rezidenci a neuděláte nové vojáky, při další stavbě rezidence nebudete mít nové lidičky :-(. Vojáci jsou důležití pro ofenzívu a obsazování voj. věží. Vojáci se rekrutují v kasárnách a to na takový stupeň, kterého jste zatím dosáhli(pozor, pouze noví vojáci jsou nejnovějšího stupně). Během hraní jsem neobjevil žádný rozdíl mezi kopíjníkem a mečířem(v manuálu si můžete přečíst o výhodách a nevýhodách těchto vojáků, ale když bojujete s 300 členou armádou, ani si toho nevšimnete), je tedy na vaší vůli, kolik koho narekrutujete. V kampani vám postačí 1× tavič/zbrojíř/kasárna, jestliže máte dostatek místa, můžete počet zdvojnásobit(v multiplayeru je to samozřejmost). Aby jste zlepšili své vojsko potřebujete alkohol ® mana. Tady platí pravidlo čím víc, tím rychleji(jednotlivé výrobce many vysvětlím později). Mana je důležitá i pro kněze používajícího kouzla, která jsou ve hře dost důležitá.

Strategie
Strategie boje závisí hlavně na mapě. Na mapě s úžinami je samozřejmostí velká defenzíva v těchto místech. Na ostrovní je to jedno, kde se vylodí, tam se vylodí. Můžete praktikovat jen oko za oko, zub za zub:-). Budovy stavějte postupně(po 2 až 3), abyste neměli všechny rozestavěné a pří tom postavenou žádnou. Na katapulty se vybodněte, protože jsou nepřesné a neprojedou zúženým místem(až na asiaty, kteří mohou napáchat pěkné škody). Pokud hrajete multiplayer s člověkem, můžete si vyměňovat suroviny pomocí přístav+obch. loď nebo tržiště+osel. Pokud hrajete singleplayer, můžete človíčkům aspoň zkrátit cestu(ani jsem to nepoužíval). Geologů si udělejte min. 5 a označte si co nejdřív rozmístění surovin. Se špióny je to těžké, abyste prozkoumali nepřátelské území, potřebujete velké množství a dobrou strategii, zato když použijete vojáky(s příkazem ctrl+místo, aby si nevšímali nepřátel), je to dražší, ale vydrží více. Vždy prozkoumejte celou mapu, aby jste věděli na čem jste. Pionýry používejte na obsazení ostrovů a míst na mapě, kde nemůžete postavit věž. Uzdravovače stavějte jenom do obrany, aby to vojáci neměli daleko. Nemějte hned roztahovačné plány, roztahujte se jen co je to důležité(vojáci vám musí zbýt i do defenzívy)

Romans
Římané jsou průměrem ostatních ras. Vynikají dobrým kouzlem a výrobcem uhlí. Nepřevládá u nich velká spotřeba kamení ani desek, proto postačí 3 dřevorubci, 2 pily, 2 sázeči stromků a 2 kameníci. Tato větev by vám měla postačit na zásobování staveb. Manu vám zajistí vinař s malým templem, přičemž platí poměr templ/vinař - 1/1. Jestliže máte hodně místa doporučuji alespoň 3, v jiném případě mačkat F12(v multp. nefunguje), kdy uběhne 1 min. hracího času za cca. 5-15 sec. Všechny mapy dále popsané by jste měli dohrát bez použití Load :)

1. Tuto misi by jste měli zvládnou během půl hodiny. Je důležité se hodně roztáhnout, aby si počítač nezabral hodně minerálů. Na Z najdete železo, uhlí a chleba. Jestliže se vám nechce nic stavět, můžete vzít všechny vojáky a nepřítele zničit během chvíle.

2. Na S1 najdete všechny suroviny, které potřebujete. Na S2 stačí obsadit úžinu 2-3 velkými věži(samozřejmě plně obsazenými) a v pohodě dohrát level.

3. Jako minulý level je S1 dobře zásobována. Na S2 nepřítel útočí jen na Z věž, proto postačí obsadit všechny věže lučištníky nebo velká defense na zúženém místě.

4. V této misi se nevyplatí expandovat daleko, protože budete potřebovat nějaké vojáky do obrany. Stačí obsadit místo pro farmy a pohoří na V, kde najdete vše potřebné v požehnané míře. Rekrutujte hodně vojáků, kvůli útokům z obou stran.

5. Je pravda, že počítač nesmí vyrobit 70 zlatých prutů(A1 – A3), ale trvá mu to stejně dlouho. Máte velké zásoby železných ingotů a uhlí, s kterými na dlouhou dobu vystačíte. Na hlavním ostrově máte dostatek minerálů, hlavní je, že budete potřebovat hodně zlata, postavte tedy 2 taviče zlaté rudy a co nejdřív zvyšujte vojákům útočnost. S jídlem a manou vám pomůže ostrov na S. Je to ostrovní mise, proto postavte co nejvíc lodí, hlavně dopravních, aby jste měli rychlou přepravu jídla z jednoho ostrova na druhý. Jestli už nemáte kam dávat zlato můžete ho převážet na druhý ostrov.

6. Těžbu minerálů nepotřebujete přenášet na druhé ostrovy, vystačí vám to co máte na hlavním. Na ty dva ostrovy převážejte zlato a vybudujte na nich vinárny a temply. Na tom větším postavte kasárna, převážejte tam zbraně a rekrutujte vojáky(stačí postavit 2 velké rezidence), protože na hlavním nebudete mít místo. Na S1 přistavte taviče zlata a zbrojírnu(+taviče žel. rudy).

7. Tato mise je podobná té 1. Máte možnost vzít všechny vojáky a zaútočit na nejzápadnější věž Ra2. Po dobytí na vás půjde menší vojsko, které zneškodníte a zaútočíte na ostatní 2 budovy. Nebo také stavět a těžit minerály, což je zdlouhavé a nezábavné proti tak hloupému počítači.

8. Celá osmá a sedmá mise se nese v duchu bugu hry. Jelikož při hraní vidíte, že jsouto dva ostrovy (nepočítám tu úžinu), ale při briefingu vidíte jen jeden ?!(jestli máte někdo jinou mapu, prosím napište mi). Zakončení v osmičce mohlo být trochu těžší. Stačí obsadit velkým počtem vojáků úžinu mezi ostrovy(já vím, je to jen jeden ostrov, ale pochopení je hlavnější) a máte vyhráno. Máte hodně místa, proto nešetřete. Můžete si udělat hodně lučištníků a postavit je kousek od úžiny, kde budou likvidovat menší útoky. Takto by se k vám neměl skoro nikdo dostat.Počkejte až si vytrénujete vojáky na nejvyšší stupeň(mezitím by jste měli mít aspoň 90% úspěšnost v boji) a pomocí 2 pěchot(cca. 200 vojáků) veďte spanilou jízdu za vítězstvím Septima Maria.

Asian
U nich převládá potřeba desek nad kamením. Proto postavte aspoň 4 dřevorubce, 2-3 sázeče, 2 pily, kameníků vám postačí 1-2. Manu vám zajistí rýžová farma a destilery (pálenkář :-). Čím víc tím líp. Asiaté se můžou pochlubit svými kanóny. Ale na těžbu síry se musí horník dělit s destilery.

1. Hned se co nejdřív roztáhněte, abyste zabrali co nejvíc hornin. Roztahujte se hlavně na Z, kde najdete pohoří. Tam najdete dostatek uhlí, železa a zlata. Jestli nechcete budovat velkou infrastrukturu, obsaďte poloostrov na V, kde najdete 24 zbraní. Všechny rekrutujte a běžte bojovat, během chvíle byste je měli mít zničené.

2. Stačí využít zúžených míst na mapě a v pohodě dohrát level. Na Z najdete pohoří, kde je dostatek minerálů.

3. Postavte velkou věž do úžiny, která by měla krýt vaši infrastrukturu. Na Z najdete několik zbraní, které se budou hodit. Na SV pohoří najdete železo, uhlí a trochu zlata, o trochu víš najdete síru a ostatní suroviny.

4. Jako minule obsaďte úžiny. Na SZ najdete pohoří, které vám vystačí do konce hry.

5. V této misi máte spoustu času než na vás zaútočí. Máte předestavěné budovy, takže není kam spěchat. Na S najdete dostatek min., další snad ani nebudete potřebovat. Na Z najdete velké planiny pro farmy. (Zde můžete použít katapulty na potrápení počítače).

6. Roztahujte se až po strategicky výhodnou úžinu na J. Pro farmy najdete místo na SZ ostrově. Na ostrov je nutné přenést 4 lopatky, 3 kladiva, 10-15 lidí a samozřejmě stavivo. Ostatní ostrovy použijete jako skladiště pro zlato.

7. V této misi vemte všechny vojáky a rozdělte je přibližně na polovinu. Musíte své útoky dobře zkoordinovat kvůli stejnému dobývání hradů. Vojáci by měli zaútočit na vyznačené místa ve stejnou dobu - může se také stát, že je počítač dobyje zpátky. Jestliže vám vojáci nebudou stačit, horníci vám vytěží 8 minerálů bez potravy. Stačí postavit 2מel.ruda a 4×uhlí.

8. Kolem vašich hradů u nepřátelského území postavte několik velkých věží. Přes ně by se na vás neměli dostat. Jestli chcete vést zákopovou válku, postavte několik kanónů a pěkně potrapte nepřítele. Až budete mít asi 300 vojáků s obstojným procentem útočnosti můžete zaútočit.

Egyptian
Převládá potřeba kamení, proto budou důležití kameníci a závislost na nich. Postavte 3 kameníky, 2 pily, 2 dřevorubce, 1-2 sázeče. Manu vám zajistí pivař, který potřebuje (to by měl snad každý vědět) obilí. Jejich obrovskou výhodou je rychlý nárůst útočnosti vojska. Jestliže narazíte na žílu drahokamů okamžitě těžte. Samozřejmě nezapomínejte na zlato. Také mohou stavět budovy na souši.

1. Roztahujte se na Z, kde najdete zlaté cihly a suroviny. Až budete mít hrstku vojáků zaútočte.

2. Na piráty nemusíte myslet, vůbec na ně neútočí. Obsaďte celé nejbližší pohoří a vyrábějte zbraně. 50 vojáků by vám mělo stačit.

3. Expandujte na J. Na menším pohoří, které máte ze začátku můžete těžit uhlí a zlato. Na JV najdete volné plochy pro farmy. Roztáhněte se až po pohoří ve středu mapy.

4. Na hlavním ostrově (je na něm jenom malá věž) se roztáhněte až po úžinu a do všech koutů, abyste měli místo. Ale nejprve musíte postavit na prostředním ostrově loděnici, taviče a pár těžišť, které budou chvíli těžit bez jídla. Potom na hlavní ostrov převezte pár lidí, aspoň 4 lopatky, 3 kladívka a staviva. Ostatní ostrovy nepotřebujete kolonizovat. Na hlavním ostrově najdete potřebné suroviny a ostatní můžete dovážet z ostatních ostrovů. Zde také postavte farmy. Ostatní ostrovy mohou sloužit jako skladiště zlata a drahokamů.

5. Roztáhněte se po celém ostrově Ra1. Na něm najdete všechny suroviny. Na Ra2 postavte velkou defenzívu (sichr je sichr). Za celou dobu hraní na moji Ra2 vůbec nezaútočili a měl jsem klid do konce mise. Později kolonizujte ostrov na S, kde vybudujte pivovary, farmy a temply.

6. Tento level byl nejtěžší z celé hry, s kterým jsem měl velké problémy. Doporučuji udělat co nejdřív vojáků a zabezpečit Z úžinu. Počítač měl ke konci hry nějakých 1000 vojáků, proto neztrácejte čas! Na S máte dostatek místa pro farmy a pivovary.

7. Co nejdřív postavte loděnici, taviče, zbrojíře, kasárna a doly, jelikož nebudete mít času nazbyt. Až vyždímáte z horníků co nejvíc(bez jídla toho moc nenatěží) a naverbujete hodně vojáků, přesuňte se na ostrov a zajměte budovy.

8. Ra5 pořádně zabezpečte a rekrutujte jednotky. Ke konci mise měl počítač kolem 1200 jednotek, tak s tím počítejte! Neobsazujte hned nepřátelské budovy, ale vypořádejte se první s jeho armádou. K bojům si vybírejte místa, kde procházejí vojáci po jednom nebo v malých skupinkách (jako třeba hory). Na velkých pláních to většinou počítač vyhrává.

Budovy
Každá budova vyžaduje určité místo na stavbu, to se objeví okamžitě. Některé budovy mají ještě navíc ke tlačítkům (vlevo – stop práce, vpravo – zbořit budovu) uprostřed jedno s terčíkem. To určuje, v jaké oblasti bude její obyvatel pracovat.

Dok
Po dostavbě doku musíte nejdříve umístit molo na vodu (po kliknutí na dok pravé osamocené tlačítko) a poté stisknout tlačítko pro výrobu požadovaného plavidla (horní levé – obchodní loď (jen doprava zboží), dolní levé – transportní loď (jen vojáci, kouzelníci, tajní, pionýři a geologové)).

Přístaviště
Po stavbě přístaviště musíte nejdříve umístit molo na vodu (po kliknutí na přístav levé tlačítko vedle 1x, 2x, 3x) a poté určit místo vykládky (po kliknutí na přístav pravé tlačítko vedle 1x, 2x, 3x). Tlačítka 1x, 2x a 3x slouží k úpravě lodní cesty (např. při obeplouvání ostrovu). Původní cesta se upraví tak, že kliknete na tlačítko např. 1x a poté na místo na vodě, cesta se nyní bude lomit přes toto místo. Je-li cesta určena, nastavte jen požadované suroviny v rozmezí 0 až 99 a nekonečno. Nyní budou nosiči požadované zboží nosit do přístavu. Pro funkci je ještě zapotřebí obchodní loď, kdy označenou lodí kliknete pravým tlačítkem na molo přístavu. Loď nyní bude toto zboží převážet od okamžiku kdy bude v přístavu byť jen jeden kus zboží do splnění všech požadavků, není-li nastaveno nějaké zboží na limit nekonečna. V takovém případě bude loď pracovat neustále, bude-li v doku nějaké zboží. K vykládce zboží není zapotřebí přístavu ! Dokonce není zapotřebí zboží vykládat na vlastní území, ale toto zboží je nedostupné až do okamžiku, kdy je toto území již vaše.

Obchodní místo
Shodné s přístavištěm jen s rozdílem umisťování mola a trasy na souš.

Mana:
Římané: Vinárna (víno) > Malý chrám.
Asiaté: Rýžová farma (rýže) a vodárna (voda) > Pálenkář (pálenka) > Malý chrám.
Egipťané: Obilná farma (obilí) a vodárna (voda) > Pivovar (pivo) > Sfinga.

Prak, katapult nebo dělo:
Římané: dřevo, kamení, železo > Katapult.
Kamení > munice.
Asiaté: dřevo, železo, střelný prach > Dělo.
Železo, střelný prach > munice.
Egipťané: dřevo, železo > Prak.
Dřevo, železo > munice.

Výroba probíhá ve speciální budově obdobně jako výroba lodí, ale není zde tlačítko pro umisťování mola. Dobíjení probíhá přes kliknutí na zbraň a u ní na text „Collect Ammunition“ v blízkosti výrobny munice. Tyto zbraně slouží k ničení nepřátelských pevností na dálku, kdy je pevnost zničena, ale vojáci zachováni.

Klíčové klávesy pro jednotky:
CTRL + pravé tlačítko myši - jednotky se přesunou bez povšimnutí nepřátel na dané místo
ALT + klik na danou jednotku - označí maximální počet jednotek vybraného typu
SHIFT + klik na jednotku - přidá jednotku k již vybraným

Teď už byste měli mít dost zkušeností, tak hup na Internet. Autor:Fatst
Navštivte domovskou stránku autora.Počet zobrazení: 9
Přidáno dne: 23.10.2005